Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Erdélyi Napló
Anul şi data apariţiei: 06.09.2005
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: Sándor Krisztina
Titlul articolului: Fiatalos komolyság a MIT-táborban
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.hhrf.org/erdelyinaplo/archivum.php?id_lapszam=146



    Hajnalodik. A táborlakók többsége már eltávozott, a kartonra festett program harmatosan tekint a felkelő napra. Itt-ott apró nyomok jelzik, hogy az elmúlt hétvégén Szovátán, az Outward Bound Központban lezajlott a Magyar Ifjúsági Tanács (MIT) második alkalommal meghirdetett nyári tábora.
      Az elmúlt héten a Nyikó és a Küküllő menti árvíz igencsak rányomta bélyegét a táborra. A bejelentkezett fiatalok egy része az utolsó napokban visszamondta részvételét, és többen is igyekeztek azonnal segíteni a bajbajutott Udvarhely széki falvakon. A külső körülmények hatására ötvenfős, közvetlen hangulatú társasággá alakult az idei MIT-tábor.
      A pénteki nyitás előtt tartották a MIT tisztújító küldöttgyűlését, a régi elnökséget újraválasztották a tagszervezetek képviseletében jelenlevő küldöttek. A tábor megnyitását Tőkés Máté Egymás tükrében című könyvének bemutatója követte. Meghívott előadóként a megnyitón részt vett Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke. Ugyanő másnap délelőtt az autonómiáról és az eléréséhez szükséges eszközökről beszélt. Az elmúlt napokban nyilvánossá vált kémbotrány kapcsán a bizalomhiányt említette, mint olyan tényezőt, mely manapság a magyar politika alapvető jellemzőjévé vált. Az RMDSZ mindenféle módszerrel megpróbálja útját állni a nemzeti önrendelkezés megvalósításának, és a neptuni jelenség talaján állva továbbra is a mindenkori román hatalommal való lepaktálás útját választja. Az elmúlt tizenöt évben egyre inkább szétzilálódott, széttöredezett az erdélyi magyar társadalom. Az autonómia eddigi kisiklatása és a bizalmi válság nem hipotézis, hanem tényszerű valóság. Tőkés László kifejtette, hogy párbeszédre és összefogásra lenne szükség, akár olyan formában is, ahogyan legutóbb Cselényi László elképzelte a Duna Tv közvetítésével tervezett Tőkés–Markó nyilvános vitával. A kisebbségi törvénytervezetet látszatmegoldásnak minősítette, mondván, hogy nem szabad hagyni, hogy zavartalanul ránk erőltessék e diktatórikus jellegű, semmiféle legitimációval nem bíró tervezetet. Mindannyian felelősek vagyunk, amiért az autonómia nem jött létre, és amiért ezt az RMDSZ-nek mindig sikerült félretennie az elmúlt tizenöt évben, a vele szembeforduló egykori belső ellenzékkel – köztük az akkori SZKT ifjúsági képviseletét ellátó MIT-es fiatalokkal – pedig egyszerűen leszámolt. Etnobiznisz folyik Erdélyben, és nyilvánvalóvá kell tenni, hogy a jelenlegi RMDSZ csúcsvezetése akadályozza az autonómia megvalósítását. Az erdélyi magyar jobboldali erőknek össze kell fogniuk – hirdette előadásában Tőkés László.
      A tábor délelőtti programja Szilágyi Zsolt előadásával folytatódott, ő az erdélyi magyar politika helyzetét és jövőjét firtató gondolatokat fogalmazott meg. Rámutatott, hogy Erdélyben az autonómia megvalósítása jelentheti az egyetlen esélyt a magyarság megmaradására. Az érdekek kinyilvánítása során különbséget kellene tenni a magyar és nem magyar érdekek között, és meg kellene vizsgálni, hogy az erdélyi magyar politikában van-e jelenleg olyan érték, amely összeköti az itt élő magyarságot? Az autonómia az erdélyi magyarság közös érdeke kell hogy legyen, mert a lehető legnagyobb szabadságot jelentené saját ügyeink rendezésére. A romániai magyar intézményrendszer stabilitása attól függ, hogy mennyiben képviseli a magyar érdeket. Az egység fogalmát belénk sulykolták az elmúlt években, de muszáj egységben működnie a sokszínű erdélyi magyarságnak? A MISZSZ már a 90-es marosvásárhelyi események idején azon gondolkodott, hogy külön listán induljon a választásokon – tehát nem volt evidencia az egység. Akik ma tagadják az Erdély-központúságot, kiszorítják a püspököt, meghiúsítják a belső demokráciát, azok egypártrendszerre törekednek, melynek következtében meggyengül a belső stabilitás. Az egypártrendszer nem tudja működtetni a demokratikus intézményeket, megnő a korrupció, általánossá válik a klientúra-építés. „Ha autonómiáról megyünk tárgyalni a kormányhoz, ne faexport-engedéllyel távozzunk” – hangoztatta Szilágyi Zsolt. Az erdélyi magyar jobboldal megosztott, s így nem jöhet létre hatékony együttműködés. Az ifjúsági szervezetek az autonómia műhelyei lehetnének, mondta a szónok.
      A szombati előadók sorát Veress László budapesti jogász zárta, aki 1999–2002 között az Illyés Közalapítvány irodaigazgatójaként dolgozott. A magyarországi támogatási politikáról kifejtette, hogy a korábbi kormányzati időszakban a tapasztalatszerzés volt az egyik legfontosabb hozadék, melyet hasznosítani lehet a jövőben. A normatív támogatások bevezetése megszüntetné az igencsak elterjedt szervezeti, intézményi létbizonytalanságot. Közvetlen állami szerepvállalásra van szükség ahhoz, hogy a kárpát-medencei magyar életerőt hatékonyan lehessen összefogni, emellett pedig olyan szakmai követelmények kidolgozására van szükség, melyek egyfajta mércét adnának a létező szervezeteknek.
      A kimerítő, ám hasznos ötletekben gazdag előadások után a délutáni program a csíkszeredai Gordius kötélgyár csomókötési bemutatójával folytatódott. Ez után az érdeklődők a Hagymakupolás honfoglalás című dokumentumfilmet nézték meg, mely az ortodox egyház erdélyi terjeszkedéséről szól.
      Az ünnepi vacsorára a MIT tízéves fennállása jegyében készültek a résztvevők. Kis ajándékokkal, valamint tortával köszöntötték az ernyőszervezetet.
      A péntek esti rendkívül hangulatos Klausenblues-koncert hajnalba nyúlott, s így a szombat estére tervezett buli a vártnál korábban kifulladt. Helyette beszélgetésekkel töltötték ki az éjszakát a tábor lakói.
      Vasárnap reggeli után rendhagyó ifjúsági istentiszteletet tartott Bardócz Csaba MIT-alelnök, református segédlelkész, valamint Demeter Sándor Lóránd székelyderzsi unitárius lelkész. Csép Sándor újságíró, az Áldás, népesség mozgalom elindítója két, e témában meghatározó filmjét mutatta be. A népességfogyás drámai számadatai mellett a mozgalom keretében hozandó intézkedésekről beszélgettek a résztvevők. Kiemelt kérdésként merült fel a mentalitásváltozás szükségessége.
      A vasárnap délután a résztvevők folyamatos távozásával telt el, a hétfő reggelig kitartók pedig kiértékelő beszélgetéssel, a közeljövő teendőinek felvázolásával zárták az idei tábort. A táborban született ötletektől a résztvevők – saját bevallásuk szerint – feltöltődtek, s a kisebb létszámúra sikeredett tábor nagyszerű hangulata feltétlenül folytatásra biztat.
      Hétfő reggel a táborozók egy része a Nyikó mentére indult, hogy segítsen az árvízkárosult falvak lakóinak.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.